Lesní pedagogika.cz

Menu

Proč opadává modřín?

Neopadavé a opadavé jehličnany

Modříny patří mezi opadavé jehličnany. Ale nejsou to jediné jehličnany, které jehličí na podzim shazují. Zcela opadává např. i tisovec a metasekvoje.

Většina jehličnanů jsou neopadavé. I těm ale část jehlic během roku opadává, ale zároveň je nahrazuje novými postupně v průběhu celého roku. Například borovice tak obmění všechno jehličí zhruba za tři roky a smrk asi za pět let.

 

Foto: Alena Marková

Modřín opadavý je jediný jehličnan u nás, který na zimu shazuje své zelené jehlice, aby na jaře nasadil nové. Jehličí je z botanického hlediska typ listu. Oproti klasickým listům jsou však jehlice uzpůsobeny k tomu, aby vytrvávaly na rostlině po celý rok.

Jehličnaté dřeviny se během dlouhého vývoje přizpůsobily zásadním klimatickým změnám. Zmenšily svou velkou listovou plochu, aby snížily výpar v prostředí, které bylo mnohem sušší než v předchozích obdobích.

Všichni živočichové i rostliny se vyvíjejí a jsou přírodou obdařeni schopnostmi, aby se přizpůsobili na změnu ročních období a podmínkám prostředí, ve kterém žijí. Modříny se tedy chrání opadáváním jehlic před vyčerpáním z nadměrného vypařování vody. Dále se tím chrání před lámáním větví pod nánosem těžkého a mokrého sněhu a ledu, který se usazuje nejen na větvích, ale především na půdě v prostředí, kde země několik měsíců nerozmrzá a rostlina tak nemůže přijímat vodu po velmi dlouhé období. Odolává tak i extrémním dlouhodobým mrazům a mohl proto obsadit i velmi chladné končiny.

detail